Galeria

Z wizytą w RCEZ i w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

W dniu 26 lutego 2020 r. uczniowie klasy VII i VIII wraz ze swoją wychowawczynią panią Elżbietą Rybicką wyjechali do Biłgoraja celem udziału w pokazach zawodów organizowanych przez Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej. Podczas pokazów uczniowie mieli możliwość sprawdzenia, jak wygląda nauka w RCEZ oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, połączoną z atrakcyjną prezentacją zawodów takich jak: ekonomista, elektronik, elektryk, informatyk, mechatronik, technik pojazdów samochodowych, programista i technik rachunkowości. Uczniowie RCEZ pod okiem swoich nauczycieli oprowadzali nas po szkole i sami prezentowali zawody, w których się kształcą. Ciekawe i nowoczesne wyposażenie poszczególnych pracowni przyciągnęło uwagę naszych uczniów, z których być może niektórzy znajdą tutaj swoje miejsce dalszej edukacji.

Dalszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, po którym oprowadzali nas tutejsi przewodnicy i gdzie mogliśmy podziwiać wystawy zabytków związanych z naszym regionem. Pierwszą wystawą była wystawa ,,Nasze biłgorajskie ”opowiadająca o różnych aspektach życia regionu, czyli o stroju biłgorajskim, hafcie, pisankach a nawet instrumentach muzycznych – biłgorajska suka, oktawki i bębenek oraz o aspektach kulinarnych jak zielone piwo biłgorajskie i pieróg, a także kapuściane krążałki i charakterystyczne dla tego regionu nalewki z derenia i żurawiny. Kolejna wystawa przedstawiała zabytki regionu z różnych epok dziejowych od epoki kamienia, zaczynając od paleolitu, poprzez mezolit i neolit. Wśród eksponatów widzieliśmy siekierki i komplety toporków kamiennych. Uczniowie podziwiali również trzy niezwykłe wystawy historyczne związane z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wystawy prezentowały militaria związane z byłym Wojskiem Polskim II Rzeczypospolitej Polskiej oraz tragicznymi  wydarzeniami Kampanii Wrześniowej 1939 roku jakie rozegrały się na terenie powiatu biłgorajskiego. Naszych uczniów szczególnie zainteresowała wystawa okolicznościowa ,,Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”, która została przygotowana z okazji święta 1 marca przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie mieli możliwość poznania sylwetek wybranych Żołnierzy Wyklętych z okolic Biłgoraja, m .in. Janusza Stoboya  „Vira”, Konrada Bartoszewskiego „Wira”, Janiny Roguskiej - Bartoszewskiej „Niny” oraz rodzinę  Przysiężniaków ojca Franciszka ,,Jana”i córkę Janinę „Jagę”. Wystawa "Historia i rowery kołem się toczą" była ostatnią niezwykłą wystawa, którą oglądaliśmy. Prezentowała ona różne rowery z okresu II Rzeczypospolitej które należą do kolekcji pana Andrzeja Zabłotnego mieszkańca Biłgoraja. Po zakończeniu wizyty w muzeum udaliśmy się na dworzec PKS, skąd autobusem udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń.

Zdjęcia w galerii